Sunday, December 5, 2010

Uzinduzi wa Mabweni Shule ya Kings


Tayari kazi imeanza ya kushiriki kikamilifu pamoja na wananchi na wadau mbalimbali katika kuleta maendeleo kwa wananchi wa Jimbo la Ubungo na Taifa zima kwa ujumla. Nimeshiriki kuzindua rasmi ujenzi wa mabweni ya shule ya Kings. Kuboresha elimu kwa maslahi ya umma mzima inawezekana. Tushiriki sote kwa kadiri ya nafasi na michango yetu.Shime sasa!!

2 comments:

ERIC said...

WE WERE SEEKING FOR A MAN OF YOUR KIND SINCE LONG TIME. THANKS FOR REVEALING THAT OUR VOTES WENT NOT IN VAIN, BUT IN GOOD HANDS.
BELEVE ME.......
"EVEN IF WE(CHADEMA) SITS DOWN WE CAN LOOK FAR BEYOND WHERE OTHERS(CCM)CAN NOT EVEN IF THEY STAND UP IN A BIG TOWER"....
Eric kisanga
kisanga.eric@gmail.com

RABSON said...

the day we cellebrated your winning to became an MP. nOW WE ARE LOOKING FOWARD TO HAVING OUR LONG TIME PROBLEMS BEING ADDRESSED AND SOLVED. REMEMBER AT UBUNGO KIBANGU WE DONT HAVE WATER TILL TODAY DESPITE THE CHINES TAPS LAID AT OUR HOMES FOR MONTHS NOW. OUR PATHWAYS IN THE STREETS ARE NOT WELL PLANNED AND CANNOT BE USED ESPECIALLY DURING RAIN SEASON, PLEASE LOOK AT THEM VERRY URGENTLY. WISHING YOU ALL THE BEST MR MP.